Historia

Zanim powstała historia Chaty Olimpijczyka Jasia i Helenki, powstała historia olimpijczyka Jana Legierskiego i to właśnie od niego zaczniemy.

Jan Jegierski urodził się 10 marca 1952 roku w Istebnej. Od najmłodszych lat przejawiał wybitny talent do biegów narciarskich, a z czasem również do skoków. Pierwsze świetne wyniki, jako dziewiętnastoletni chłopak osiągnął w Nesselwang. Uzyskał wtedy pierwszy w swojej karierze tytuł wicemistrza Europy w kombinacji norweskiej. Ten sam tytuł wywalczył rok później w Tarvisio. Rok 1972 nie okazał się tak szczęśliwy, jak wszyscy oczekiwali. Na treningu, tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi, młody sportowiec oddał niefortunny skok na Dużej Krokwi łamiąc obojczyk. Wypadek uniemożliwił Jasiowi udział w Igrzyskach Olimpijskich. Mimo nieszczęśliwego biegu wydarzeń w roku 1972, w sezonie 1973/1974 Jan znalazł się na 3 pozycji na liście najlepszych zawodników w kombinacji norweskiej na świecie. W latach 1974-1975 trzykrotnie został wicemistrzem w kombinacji norweskiej oraz biegu na 15km (1974). Kolejne lata również przyniosły bardzo dobre wyniki: dwukrotne mistrzostwo Polski w 1980 roku oraz sztafecie 4x10km w 1983 roku. W tym samym roku zdarzył się drugi bardzo nieszczęśliwy wypadek. Na Mistrzostwach Polski w Zakopanem już 31-letni Jan ponownie złamał obojczyk (8 miesięcy w gipsie) i zakończył karierę sportowca. Nie odszedł jednak całkowicie od sportu. Jako podopieczny wielkich osobistości sportowych takich jak: Jan Haratyk, Leopold Tajner (ojciec Apoloniusza Tajnera), Erwin Fiedor, Tadeusz Kaczmarek i Janusz Fortecki miał świadomość, że może wesprzeć wschodzące talenty i tak też zrobił. Poświęcił kolejne lata młodym talentom jako trener w Olimpii Goleszów, którą wcześniej sam reprezentował w latach 1980-1983. Wspierał również młodzież ze szkoły w swoich rodzinnych stronach.

 

Tak właśnie kończy się kariera sportowca, a zaczyna restauratora… W swoich zmaganiach sportowych Jan od roku 1975 był wspierany przez swoją żonę Helenę z domu Pinkas, rodowitą Wiślankę. W dalszej karierze restauratorów to z kolei Helena miała największy wkład. Rodzice dziewczyny, Aniela i Paweł Pinkas prowadzili w latach 70-tych jadłodajnię na terenie Wisły. W tamtych czasach bardzo popularną formą było prowadzenie tego typu działalności. To właśnie tam, młoda Helenka zgłębiła tajniki regionalnej kuchni wiślańskiej, pod okiem swojej mamy. Skończyła również pięcioletnie technikum gastronomiczne w Cieszynie. Oprócz zdolności kulinarnych posiada również niesamowity talent wokalny. Przez wiele lat swojej młodości ubarwiała Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej swoim nietuzinkowym, operowym głosem. Pięć lat po ślubie na świat przyszła pierwsza córka Maria, która obecnie wraz z mężem prowadzi Klub Olimpijczyka w Wiśle Centrum przy ul. Bolesława Prusa 10. Narodziny córeczki zmusiły młodą kobietę do zakończenia kariery wokalnej. Wtedy Helena i Jan otworzyli pierwszą w Wiśle kwiaciarnię „Marię”, znaną na całą Ziemię Cieszyńską. W 1990 roku na świat przyszła druga córka Ewa. Wtedy też zrodził się pomysł, by powrócić do korzeni i otworzyć w Wiśle nie jadłodajnię, lecz pizzerię. Tak właśnie w roku 1994 Państwo Legierscy wdrożyli swój pomysł i powstała pizzeria „Roma” przy ulicy Bolesława Prusa 10, gdzie obecnie znajduje się Klub Olimpijczyka. Świetnie prosperująca pizzeria przez 11 lat pozwoliła rozwinąć skrzydła i otworzyć Chatę Olimpijczyka Jasia i Helenki przy alei ks. b. Juliusza Bursche 33 w Wiśle. Restauracja położona u stóp Hotelu Gołębiewski była strzałem w dziesiątkę. Świetnie się przyjęła i wpasowała w klimat Wisły. Najlepszym potwierdzeniem tego, są licznie odwiedzający nas celebryci i znane korporacje organizujące u nas wieczory integracyjne dla swoich klientów i pracowników. Galerie znanych postaci jak również sławnych osobistości sportowych z Wisły mogą Państwo zobaczyć w naszej restauracji.

  • Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki

    Al. J. Bursche 33  |  43-460 Wisła

  • Rezerwacji indywidualnych prosimy dokonywać pod numerem telefonu: 33 855 17 77

  • Dokonywanie rezerwacji dla grup zorganizowanych oraz imprez okolicznościowych prosimy kierować na adres e-mail: rezerwacje@olimpijczyk.wisla.pl

  • Wszystkie sprawy oraz propozycje współpracy prosimy kierować na adres: biuro@olimpijczyk.wisla.pl

Script logo