Wiślański Szlak Niedźwiadka

Wiślańskie Niedźwiadki przez lata stały się ikoną Perły Beskidów. Już w latach 60 XX w. w parku Stanisława Kopczyńskiego stanęła pierwsza rzeźba około metrowego niedźwiadka na kuli, której towarzyszyły dwa małe misie. Kamienne posągi są uświetnieniem wielu albumów rodzinnych z tamtych czasów, znajdowały się na pocztówkach i innych elementach pamiątkowych.

Ponad 40 lat temu w trakcie prac porządkowych towarzyszące dwa mniejsze niedźwiadki zaginęły. Do tej pory nie wiadomo co się z nimi stało. 
Ich repliki powróciły w 2018 roku na swoje miejsce, a wraz z nimi podjęto decyzję o oficjalnym wykorzystaniu kamiennej figury jako obiektu promocyjnego.

Sympatyczne niedźwiadki od lat cieszą oko większych i mniejszych turystów odwiedzających Perłę Beskidów.

Cała ta historia stała się inspiracją do powstania szlaku niedźwiedzia. Współpraca włodarzy miasta z lokalnymi przedsiębiorcami zaowocowała turystyczną mapą rzeźbionych niedźwiadków w niezwykłych lokalizacjach.

Źródło: https://niedzwiadek.wisla.pl/szlak-niedzwiadka/

Szlak niedźwiadka, czyli co?

Na Szlak Niedźwiadka w Wiśle obecnie składa się 11 rzeźb z piaskowca wydobywanego wyłącznie na terenie śląska cieszyńskiego – piaskowiec godulski (inaczej breński). 

Autorami rzeźb są lokalni artyści: Grzegorz Michałek JanosikArt, Mieczysław Smolik i Jerzy Szarzec.

Celem powstania szlaku jest promocja gminy oraz niezwykłych obiektów, które podobnie jak niedźwiadki są ikonami lokalnej turystyki. 

Są to obiekty turystyczne, takie jak park Kopczyńskiego, miejsca o wyjątkowych walorach widokowych – górna stacja kolei linowej Skolnity oraz również obiekty reprezentujące lokalne smaki jak nasza Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki.

W każdym z tych punktów można wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz skorzystać z mnogości atrakcji serwowanych przez daną lokalizację.

Źródło: https://niedzwiadek.wisla.pl/szlak-niedzwiadka/

Gdzie znajdują się niedźwiadki?

Przemierzając szlak niedźwiadka w Wiśle zwiedzą Państwo tereny Centrum Wisły oraz znajdujące się blisko szczyty gór Czupel, Skolnity, Trzy Kopce, rejony Nowej Osady i Wisły Malinki oraz piękny widokowy wodospad przy małej zaporze w Wiśle Czarnym tzw. Wiślańska Niagara.

Rzeźby znajdują się w następujących lokalizacjach:

 • Niedźwiadek witający Gości na początku deptaku,
 • Niedźwiadki w Parku Kopczyńskiego,
 • Niedźwiadek przy Pijalni Czekolady Mount Blanc,
 • Niedźwiadek przy agroturystyce Pod Piramidą,
 • Niedźwiadek na deptaku (ul. 1 Maja),
 • Niedźwiadek przy karczmie regionalnej Chata Olimpijczyka,
 • Niedźwiadek przy Centrum Edukacji Ekologicznej Jonidło,
 • Niedźwiadek przy Centrum Przesiadkowym,
 • Niedźwiadek przy górnej stacji kolei linowej Skolnity Ski&Bike,
 • Niedźwiadek przy wodospadzie na małej zaporze Wisła Czarne,
 • Magiczna ławeczka z niedźwiadkiem na Cieńkowie.

Każdy z niedźwiadków prezentowany jest w innej pozie i innymi akcesoriami, podobnie jak każda z lokalizacji prezentuje inne bardzo ciekawe atrakcje.

Dowiedz się więcej o szlaku niedźwiadka na dedykowanej stronie WWW: https://niedzwiadek.wisla.pl/

Zapraszamy!

Udostępnij: