Wiślańskie Niedźwiadki przez lata stały się ikoną Perły Beskidów. Już w latach 60 XX w. w parku Stanisława Kopczyńskiego stanęła pierwsza rzeźba około metrowego niedźwiadka na kuli, której towarzyszyły dwa małe misie. Kamienne posągi są uświetnieniem wielu albumów rodzinnych z tamtych czasów, znajdowały się na pocztówkach i innych elementach pamiątkowych.
Ponad 40 lat temu w trakcie prac porządkowych towarzyszące dwa mniejsze niedźwiadki zaginęły. Do tej pory nie wiadomo co się z nimi stało.
Ich repliki powróciły w 2018 roku na swoje miejsce, a wraz z nimi podjęto decyzję o oficjalnym wykorzystaniu kamiennej figury jako obiektu promocyjnego.
Sympatyczne niedźwiadki od lat cieszą oko większych i mniejszych turystów odwiedzających Perłę Beskidów.
Cała ta historia stała się inspiracją do powstania szlaku niedźwiedzia. Współpraca włodarzy miasta z lokalnymi przedsiębiorcami zaowocowała turystyczną mapą rzeźbionych niedźwiadków w niezwykłych lokalizacjach.
Źródło: https://niedzwiadek.wisla.pl/szlak-niedzwiadka/
Szlak niedźwiadka, czyli co?
Na Szlak Niedźwiadka w Wiśle obecnie składa się 11 rzeźb z piaskowca wydobywanego wyłącznie na terenie śląska cieszyńskiego – piaskowiec godulski (inaczej breński).
Autorami rzeźb są lokalni artyści: Grzegorz Michałek JanosikArt, Mieczysław Smolik i Jerzy Szarzec.
Celem powstania szlaku jest promocja gminy oraz niezwykłych obiektów, które podobnie jak niedźwiadki są ikonami lokalnej turystyki.
Są to obiekty turystyczne, takie jak park Kopczyńskiego, miejsca o wyjątkowych walorach widokowych – górna stacja kolei linowej Skolnity oraz również obiekty reprezentujące lokalne smaki jak nasza Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki.
W każdym z tych punktów można wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz skorzystać z mnogości atrakcji serwowanych przez daną lokalizację.
Źródło: https://niedzwiadek.wisla.pl/szlak-niedzwiadka/
Gdzie znajdują się niedźwiadki?
Przemierzając szlak niedźwiadka w Wiśle zwiedzą Państwo tereny Centrum Wisły oraz znajdujące się blisko szczyty gór Czupel, Skolnity, Trzy Kopce, rejony Nowej Osady i Wisły Malinki oraz piękny widokowy wodospad przy małej zaporze w Wiśle Czarnym tzw. Wiślańska Niagara.
Rzeźby znajdują się w następujących lokalizacjach:
- Niedźwiadek witający Gości na początku deptaku,
- Niedźwiadki w Parku Kopczyńskiego,
- Niedźwiadek przy Pijalni Czekolady Mount Blanc,
- Niedźwiadek przy agroturystyce Pod Piramidą,
- Niedźwiadek na deptaku (ul. 1 Maja),
- Niedźwiadek przy karczmie regionalnej Chata Olimpijczyka,
- Niedźwiadek przy Centrum Edukacji Ekologicznej Jonidło,
- Niedźwiadek przy Centrum Przesiadkowym,
- Niedźwiadek przy górnej stacji kolei linowej Skolnity Ski&Bike,
- Niedźwiadek przy wodospadzie na małej zaporze Wisła Czarne,
- Magiczna ławeczka z niedźwiadkiem na Cieńkowie.
Każdy z niedźwiadków prezentowany jest w innej pozie i innymi akcesoriami, podobnie jak każda z lokalizacji prezentuje inne bardzo ciekawe atrakcje.
Dowiedz się więcej o szlaku niedźwiadka na dedykowanej stronie WWW: https://niedzwiadek.wisla.pl/
Zapraszamy!